Акционерам

THE BOAD OF DIRECTORS

“The Board of Directors of Imstalkon JSC consists of 6 members, 2 of them are independent.”

GEORGIADI IVAN VLADIMIROVICH

Chairman of the Board of Directors

Last position: Director of Imstalcon-Temirtau LLP

Date of birth: July 18, 1980

Place of Birth: KazSSR, Temirtau

Marital status, family ties

– married

– three children (2 daughters, son)

Languages: Russian

Education, specialty (qualification)

– 1991-1996 School of Music

– Polytechnic College (1998г)

– The Karaganda State Industrial University with a degree: Mechanical Engineer (2006)

– The SIU Bachelor degree programme, the specialty “Construction” (2008)

– The SIU Master’s degree programme, the specialty “Construction” (2017)

– The Karaganda State Technical University, doctoral programme (2019)

Employment:

March 2003 – April 2010 – Director General of TSENTRPROMSTROY LLP
2017 – Director of Imstalcon-Temirtau LLP

2016-2017 – Independent Director of the Board of Directors of the National Company Socio-Entrepreneurial Corporation Saryarka JSC

2017 – Director of Imstalcon-Temirtau LLP

Other positions:

·      Member, Deputy Chairman of the Permanent Commission for the Legitimateness and Civil Rights of the Karaganda Regional Maslikhat
·      Party Curator for Youth Policy of the Karaganda region

·      Member of the Political Council of the Karaganda regional branch of the Nur-Otan Party

·    Vice-Chairman of the Committee of the Presidium of the Nur-Otan faction in the Karaganda Regional Maslikhat

·    Member of the Public Anti-Corruption Council at the regional branch of the party

·    Chairman of the TSENTRPROMSTROY PPO of the Temirtau city branch of the party

·    Member of the Central Council of the Assembly of People of Kazakhstan (since 2017)

Elective posts, holding the office of a deputy:

Was elected as a Deputy of the Temirtau City Maslikhat of the IV Convocation (2007)

Deputy of the Karaganda Regional Maslikhat of the V Convocation (2012-2016)

Deputy of the Karaganda Regional Maslikhat of the VI Convocation (since 2017)

Party affiliation:

Member of the “Nur Otan” Party

State and international awards, prizes, honorary titles: 

2005 y.  – Diplomas issued by: the Akim of the region B.А. Mukhamedzhanov

2007 y. – Diplomas issued by: the Akim of the region N.Z. Nigmatulin

2008 y. – Titles: “Youth Leader” 

2009 y. – Diplomas issued by: the Akim of the city T.O. Bitebayeva

2009 y. – Titles: “Best Youth Leader”

2013 y. – Golden badge of honor of the Akim of Temirtau city “Dara tulga” 

2014 y. – Honorary Diploma for a Successful Strategy for the Resolution and Prevention of Disputes and Conflicts

2015 y. – Anniversary medals: “Kazakhstan maslihattaryna 20 zhyl” 

2015 y. – Anniversary medals: “Kazakhstan Konstitutsiyasyna 20 zhyl” 

2015 y. – Gratitude on behalf of the Nur Otan party for active participation in the implementation of the policy of Elbasy – the Chairman of the party N.А. Nazarbayev 

2015 y. – Gratitude from the President of the Republic of Kazakhstan N.A. Nazarbayev

2015 y. – Letters of gratitude issued by: the Akim of Temirtau

2016 y. – Gratitude from the President of the Republic of Kazakhstan N.A. Nazarbayev

2016 y. – Badges of honor: “Dankty Kurylysshy” 

2017 y. – Letters of gratitude issued by: the Akim of Temirtau for rendering aid to the city

2018 y. – Titles: “Honorary Citizen of Temirtau City”

2019 y. – Badges of honor: “Zhomart zhan”

2019 y. – Letters of gratitude issued by: the Akim of Temirtau city for active participation in the life of the city

2019 y. – Medal: “Eren enbegi ushin”

Co-author of scientific works:

“Theory and practice of construction”

“Optimization of the fleet of transport equipment of a construction enterprise”

“Theory and practice of construction. Part 2″

Резунов Михаил Михайлович

Rezunov Mikhail Mikhailovich

Member of the Board of Directors

Date of birth: August 01, 1947

1970-1976 graduated from the Plant-Technical College under the Karaganda Metallurgical Combine. Major discipline, qualification: Industrial and Civil Construction, Civil Engineer

Employment:

September 1962 – July 1967 – Student of the Buda-Koshelevsk technical school of agricultural mechanization of the Ministry of Agriculture of the Belarusian SSR (Buda-Koshelevsk).

February 1962 – May 1969 – Military service in the ranks of the Soviet Army, military unit 19298, Borisov town.

June 1969 – August 1969 – Mechanic of the central motor depot of the Kazmetallurgstroy Trust of the Mintyazhstroy of the Kazakh SSR.

August 1969 – February 1977 – Erector, Foreman, Site Supervisor, Job Superintendent of the Temirtau Specialized Department No. 1 of the Kazstalkonstruktsiya trust of the Minmontazhspetsstroy of the Kazakh SSR.

September 1977 – February 1985 – Chief Engineer of the Karaganda Specialized Directorate of the Kazstalkonstruktsiya Trust of the Minmontazhspetsstroy of the Kazakh SSR.

February 1985 – July 1985 – Head of the Special Work Department of the Chelyabinsk Trust “Tyazhindustroymontazh” of the USSR Ministry of Heavy Engineering.

July 1985 – July 1989 – Chief Engineer of the Kazstalmontazh Trust of the Ministry of Assembly and Special Construction Works of the Kazakh SSR.

July 1989 – September 1992 – Chief Engineer of the specialized assembly and industrial association “Kazstalmontazh” of the Ministry of Assembly and Special Construction Works of the Kazakh SSR.

October 1992 – May 11, 2011 – First Deputy Director General of Imstalcon JSC, Chief Engineer.

May 11, 2011 – October 20, 2020 – Director General of Imstalcon JSC.

October 20, 2020 – Member of the Board of Directors of Imstalcon JSC.

Rezunov M.M. has patents (inventions) for 2001-2004:

  • No. 32756 dated May 10, 2001 “Vertical cylindrical tank erection method”;
  • No. 33135 dated March 20, 2001 “Tank erection method”;
  • No. 33970 dated March 26, 2001 “Steel cylindrical tank erection method “;
  • No. 36156 dated May 03, 2002 “Multiple-purpose die for molding bulk products” (options);
  • No. 36386 of October 18, 2001 “Hydraulic screw press”;
  • “Tower-type structure”;
  • “Device for preparing oil for refining”;
  • “Device for automatic counterbalancing of the jib tower crane”
Исаевич Александр

ISAYEVICH ALEXANDER MIKHAILOVICH

Member of the Board of Directors

Date of birth: March 17, 1979

Education: Higher

Speciality:Economist

Employment: 

He embarked upon a career in 2001. Since 2003 to 2014 worked in several banking authorities, rose through the ranks from an economist to a managing director for large corporate customers. Since 2018 to October 2020 held the office of the First Deputy Director General of Imstalcon JSC. Since October 20, 2020 – Member of the Board of Directors of Imstalcon JSC.

Миллер Артур Яковлевич

MILLER ARTHUR YAKOVLEVICH

Member of the Board of Directors

Date of birth: July 24, 1954

Education:

1971-1976 graduated from the Karaganda Polytechnic Institute.

Major discipline, qualification: Industrial and Civil Construction, Civil Engineer.

Employment:

October 1976 – April 1987 – Lisakovsk Construction Departmentof the Kazstalmontazh trust of the Minmontazhspetsstroy of the KazSSR, Engineer, Senior Engineer, Head of the Pre-production Site.

April 1987 – March 1993 – Lisakovsk Construction Department of the Kazstalmontazh trust of the Ministry of Assembly and Special Construction Works of the KazSSR, Head of the Operations and Production Department.

April 1993 – September 1998 – Private small enterprise “STiK”, Director.

September 1998 – Director of Lisakovsk Installation Firm-Imstalcon LLP.

From May 11, 2011 – Member of the Board of Directors of Imstalcon JSC.

МУРАДОВ ХУРАМ ЯХШИБАЕВИЧ

MURADOV KHURAM YAKHSHIBAYEVICH

Independent Member of the Board of Directors

Date of birth:July 26, 1957  

Military rank: senior lieutenant of the reserve

Education:

1972 – 1977 – Tashkent Automobile and Road Construction Institute, qualification “Railway Engineer”

2000 D.Sc. in engineering, Moscow Automobile and Road Construction Institute (TU), Member of the International Transport Academy.

Certificates:

  • Level A of the International Project Management Association, certificate IPMA 2017;
  • Application of FIDIC yellow book for construction contracts. Moscow, 2017.
  • European technologies during construction of high-speed railways. 2017year
  • Effective company management. Adizes Institute, 2018.

Employment:

1977-1980 – Engineer, Senior Engineer, Head of Production and Technical Department, Dushanbe, Tajikistan.

1981-1986 – Master, Foreman, Senior Foreman, Chief Engineer of Road Building Administration No. 3, Kurgantyube, Tajikistan.

1987 – 1991 – Chief Engineer of the Tajikdorstroy Production Trust, Dushanbe, Tajikistan.

1992-1993 – Manager of the Tajikdorstroy Production Trust, Dushanbe, Tajikistan.

1993-1996 – First Deputy Minister of Automobile Roads of Tajikistan, Deputy Minister for Transport Affairs – Director General of the Republican Association “Tajikavtodor”

1996 – 2000 – Deputy Director of the Executive Secretariat of the CIS Intergovernmental Council of Road Workers

2000-2004 – Head of the “Tashkentavtoyul” Association, Tashkent, Uzbekistan.

2004-2005 – Project Manager in the Kazakhstan branch of the RF Transstroy JSC Corporation, Project Manager for the reconstruction of the Almaty-Bishkek road section (km 13- km 50)

2005-2007 – Deputy Director of Asia Invest LLP

2007-2008 – Director of Promtrans LLP

2008 – 2010 – Deputy Director, Director of Zhana Temir Zhol LLP, Head of the Directorate for the implementation of the concession project for the construction of a new railway line Zhetygen-Korgas

2009 – 2012 – Head of Operation and Technical Department of MO-1 LLP

2010 – 2012 – Head of Infrastructure Projects of ENRC Logistiks LLP, Project Coordinator for the construction of a superstructure to start the construction of a new railway line “Zhetygen-Korgas”

2012 – 2016 – Deputy Director General for New Projects – Head of the Project Management Center of Zhol Zhondeushi Company LLP

March 2016 – November 2017 – Director General of Zhol Zhondeushi Company LLP, since 28.06.2017 renamed into Integra Construction KZ LLP

October 2019 – April 2020 – Chairman of the Board of Directors of Todini Costruzioni Generali S.p.A LLP

November 2017 – March 2020 – President of PRIME GROUP Holding Company LLP

November 2017 – March 2020 – Member of the Supervisory Board of Integra Construction KZ LLPFrom October 20, 2020 – Independent Member of the Board of Directors of Imstalcon JSC.